Πιστό στην παράδοση των τελευταίων τεσσάρων ετών, το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στην ευρωπαϊκή δράση eTwinning, συνεργαζόμενο με χώρες της Ευρώπης στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών, προκειμένου να αποκομίσουν οι μαθητές μας παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Συγκεκριμένα οι μαθητές της έκτης δημοτικού ανακαλύπτουν τις προκαταλήψεις τόσο του δικού τους πολιτισμού και κουλτούρας όσο και εκείνες των συνεργαζόμενων χωρών, εντοπίζοντας ομοιότητες και διαφορές μέσα από συνεργατικές δραστηριότητες που ενισχύονται από την καινοτομία που προσφέρουν οι ΤΠΕ. Τίτλος του προγράμματος "Superstitions around Europe".

Παράλληλα, οι μαθητές της πέμπτης δημοτικού συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα διαπολιτισμικής μάθησης με τίτλο "Carnival in the air" και αριθμό συμμετεχόντων καθηγητών που ξεπερνούν τους πενήντα. Συνεργάζονται και επικοινωνούν προκειμένου να συνθέσουν ένα ευρωπαϊκό χάρτη πολιτιστικής διαφορετικότητας πάνω σε ένα εορταστικό θέμα, εκείνο του καρναβαλιού.