Το σχολείο μας μετά από μια επιτυχημένη πορεία υλοποίησης του συνεργατικού ευρωπαϊκού προγράμματος "I spy with my eTwinning eye", το οποίο έλαβε χώρα στο μάθημα των αγγλικών κατά την διάρκεια του διδακτικού έτους 2017-2018 και απέσπασε εθνική αλλά και ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας ταξίδεψε ως τα Ιωάννινα και συμμετείχε στο 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Αξιοποίησης των Τεχνολογιών Επικοινωνίας και Πληροφορίας.

Η εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας κα Νικολοπούλου Χρυσούλα η οποία διοργάνωσε και υλοποίησε το πρόγραμμα παρουσίασε εισήγηση με την αναλυτική πορεία του έργου και των ψηφιακών αποτελεσμάτων των εργασιών των μαθητών και απέσπασε πολύ θετικά σχόλεια από τους συμμετέχοντες, κάνοντας γνωστό το σχολείο μας σε ένα ευρύ κοινό.

?— ???????Œ?½?± ???ƒ?‰?‚ ?€??????­?‡????: 1 ?¬?„??????

Το συνέδριο απευθύνεται στους/στις Εκπαιδευτικούς όλων των γνωστικών αντικειμένων της Προσχολικής και Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, της Δευτεροβάθμιας Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, της Ειδικής Αγωγής, στους/στις Επιμορφωτές/τριες των ΤΠΕ, καθώς και στους/στις Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου και στα στελέχη εκπαίδευσης. Αφορά τόσο τη Δημόσια όσο και την Ιδιωτική Εκπαίδευση, αναζητώντας τρόπους αξιοποίησης των ΤΠΕ για τη βελτίωση της μεθοδολογίας, της καινοτομίας, της αποτελεσματικότητας, της δημιουργικότητας έτσι ώστε να αξιοποιηθεί παραγωγικά για λογαριασμό των μαθητών η παιδαγωγική χρήση εκπαιδευτικών λογισμικών, η χρήση του διαδικτύου στη διδακτική πράξη, οι υπηρεσίες του διαδικτύου, προωθώντας ταυτόχρονα τη σχολική συνεργασία σε ευρωπαϊκό, διεθνές και εθνικό επίπεδο.

Πηγή: http://www.etwinning.gr/conf2018