Με αφορμή το γεγονός της διοργάνωσης του Hellenic eTwinning προγράμματός μας και σε συνεργασία με την εταιρία Locked της Θεσσαλονίκης, το σχολείο μας συμμετείχε σε μια καινοτόμα, βιωματική εκπαιδευτική δραστηριότητα εξιχνίασης μυστηρίου, το Locked Box!

Τι είναι το LockedBox; Για πρώτη φορά στα ελληνικά δεδομένα, το μυστήριο μεταφέρεται μέσα στην σχολική τάξη. Το «Locked Box» λοιπόν, απευθύνεται σε μαθητές Γ-Στ Δημοτικού και περιλαμβάνει έξι γρίφους με εκπαιδευτικό περιεχόμενο (το οπόιο βασίζεται στα μαθήματα και στην διδακτέα ύλη κάθε τάξης), οι οποίοι αποτελούν κομμάτι μιας γενικότερης ιστορίας μυστηρίου και διαρκεί 45 λεπτά. Στόχος του προγράμματος είναι να απασχολήσει τους μαθητές των σχολείων για μια διδακτική ώρα προσφέροντας τους έναν εναλλακτικό και ευχάριστο τρόπο εκμάθησης.

Οφέλη μαθητών:  Η συμμετοχή στο «Locked Box» ωφελεί τους μαθητές, όχι μόνο στις εκπαιδευτικές γνώσεις που αποκτούν αλλά και στα ερεθίσματα που δέχονται προκειμένου  να αναπτύξουν τις κοινωνικές τους δεξιότητες, εφόσον καλούνται να λειτουργήσουν σαν ομάδα και να συνεργαστούν, καθώς αυτό είναι το κλειδί της επιτυχίας. Τους δίνεται επιπλέον, η ευκαιρία να έρθουν πιο κοντά μεταξύ τους και να μάθουν να σέβονται ο ένας τον άλλον, εφόδιο απαραίτητο για τη σωστή λειτουργία της τάξης καθ? όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και όχι μόνο. Παράλληλα, το παιχνίδι οξύνει την παρατηρητικότητα των παιδιών, τους βοηθά να αποκτήσουν συνδυαστική  σκέψη αλλά και να μάθουν να παίρνουν την πρωτοβουλία να εκφράζουν την γνώμη τους. Τέλος, ωθεί τους μαθητές σ ένα υγιή ανταγωνισμό προκειμένου να βελτιωθούν στην καθημερινότητα τους, ενώ συγχρόνως τους δίνει αφορμή για να κατανοήσουν την σημαντικότητα της ομαδικής δουλειάς έναντι της ατομικής.

Η περιγραφή της δραστηριότητας και τα οφέλη προς τους μαθητές έχει συγγραφεί από την ομάδα του Locked!

Για το πώς πέρασαν οι μαθητές μας θα σας μιλήσουν οι ίδιοι στο παρακάτω link:

Θα χαρούμε να σχολιάσετε και σεις κάτω από τις αναρτήσεις!!