Νέο πρόγραμμα eTwinning 2017-2018

Αγαπητοί γονείς και επισκέπτες αυτής της ιστοσελίδας καλησπέρα!

Σας ενημερώνουμε ότι στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, το σχολείο μας φέτος έχει αναλάβει την διοργάνωση ενός Ευρωπαϊκού συνεργατικού προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης ?e-Twinning?. Η τάξη η οποία θα συμμετάσχει στο πρόγραμμα είναι η ΣΤ?. Το όνομα του προγράμματος είναι ?I Spy with my e-Twinning eye?, ενώ τα σχολεία με τα οποία θα συνεργαστούμε βρίσκονται στην Δημοκρατία της Τσεχίας και στην Ισπανία.

Το πρόγραμμα αυτή την χρονιά εστιάζει στο μυστήριο σαν θεματική ενότητα. Τα παιδιά όχι μόνο ενθουσιάζονται με το μυστήριο και την περιπέτεια αλλά αγαπούν τη δράση και την εξερεύνηση. Άρα, σκοπός του είναι, μέσα από ένα πρωτότυπο και δημιουργικό τρόπο και μέσα από καλά οργανωμένες διαδραστικές δραστηριότητες, να προτείνουν και επιλέξουν οι μαθητές, σενάρια μυστηρίου, ανάλογα της ηλικίας τους και να γίνουν ντετέκτιβ για μία χρονιά. Οι μικροί ντετέκτιβ θα αναλάβουν να εξιχνιάσουν υποθέσεις με την καθοδήγηση των συντονιστών αλλά κυρίως μέσα από την διαπραγμάτευση, την αυθεντική επικοινωνία και την συνεργασία που μπορούν να προσφέρουν τα διαδικτυακά, εκπαιδευτικά εργαλεία.

Θα θέλαμε να κάνετε αυτό το ταξίδι της δημιουργικότητας και της καινοτομίας, της αλληλεπίδρασης και της ομαδικής εργασίας μαζί μας, ακολουθώντας την πορεία μας μέσα από το blogπου δημιουργήθηκε γι αυτό τον σκοπό! Στον ηλεκτρονικό αυτό χώρο θα γίνονται αναρτήσεις των διαδραστικών και ομαδοσυνεργατικών δραστηριοτήτων των παιδιών, προκειμένου να παρακολουθείτε την εξέλιξη του έργου, να προσφέρετε ανατροφοδότηση σχολιάζοντας αλλά και να συμμετέχετε ενεργά σε δραστηριότητες όπου είναι εφικτό!

Καθώς το blog αποτελεί ιστολόγιο δημόσιας αποτύπωσης, ΔΕΝ πρόκειται να δημοσιευθούν φωτογραφίες ή βίντεο μαθητών!

Σας ευχαριστούμε και σας προσκαλούμε να ζήσετε μαζί μας αυτή την εμπειρία στους παρακάτω συνδέσμους:

Στα ελληνικά: http://spywithmyetwinningeye2017.edublogs.org/

Στα αγγλικά: http://chrissanik.edublogs.org/