Everyone can be a hero - eTwinning 2016-2017

Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος τα τμήματα της έκτης δημοτικού του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών, συμμετείχαν ενεργά στην υλοποίηση του Ευρωπαϊκού συνεργατικού προγράμματος αδελφοποίησης eTwinning, με τίτλο "Everyone can be a hero".

Logo

Το eTwinning είναι μια δράση, η οποία μέσω ενός ασφαλούς περιβάλλοντος δικτύωσης παρέχει στα σχολεία της Ευρώπης τη δυνατότητα συνεργασίας με σκοπό την αποκόμιση ωφελημάτων, παιδαγωγικών, πολιτισμικών και κοινωνικών. Ο τίτλος και το περιεχόμενο του φετινού προγράμματος εστίασε στην έννοια του ήρωα και τον προσέγγισε από διάφορες πλευρές. Μέσα από διαδραστικές, δημιουργικές δραστηριότητες και μέσω διαφόρων εργαλείων των Τεχνολογιών των Πληροφοριών και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), οι μαθητές χρησιμοποίησαν και αξιοποίησαν την αγγλική γλώσσα, βελτίωσαν τις γλωσσικές τους δεξιότητες, επικοινώνησαν, συνεργάστηκαν και όλα αυτά διασκεδάζοντας και διαφέυγοντας από τα τετριμμένα της σχολικής πρακτικής.

Στην γωνιά eTwinning που δημιουργήσαμε σε έναν από τους διαδρόμους του σχολείου μας, αναρτήσαμε ένα από τα άκρως δημιουργικά αποτελέσματα της δουλειάς μας, μια έθεση κόμικς που προέκυψε μέσα από τη συνεργασία μας με Δημοτικό Σχολείο της Δημοκρατίας της Τσεχίας. Η έκθεση είναι αποτέλεσμα δημιουργικής γραφής όπου οι μαθητές των δύο σχολείων συνεργάστηκαν για να γράψουν και να εικονογραφήσουν δικές τους μικρές ιστορίες, τις οποίες ξεκίνησαν οι συνεργάτες μας και ολοκληρώσαμε εμείς.

Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμά μας για φέτος αποφασίσαμε να γίνουμε σεναριογράφοι και σκηνοθέτες και να φτιάξουμε ένα video που δεν βασίζεται σε έτοιμο υλικό. Είναι μοναδικό !!!

Περήφανοι για την όμορφη δουλειά μας, σας το παρουσιάζουμε στον υπερσύδεσμο που ακολουθεί:

A comic story - eTwinning 2016-2017

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!