Hellenic eTwinning

Κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2015-2016, στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, το Δημοτικό Σχολείο του Νέου Μυλότοπου συμμετείχε στην υλοποίηση του Ευρωπαϊκού συνεργατικού προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης "eTwinning". Η τάξη η οποία πήρε μέρος στο πρόγραμμα ήταν η ΣΤ', δυναμικότητας 24 μαθητών. Το όνομα του προγράμματος ήταν "Once Upon a Time" (Μια Φορά και Έναν Καιρό) ενώ τα συνεργαζόμενα δημοτικά σχολεία προέρχονταν από την Δημοκρατία της Τσεχίας, την Βουλγαρία και την Κάλυμνο. Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον Οκτώβριο και ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο, με το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Οι μαθητές κάθε σχολείου κλήθηκαν να εκμεταλλευτούν διάσημα, κλασσικά παραμύθια και να τα ξαναπούν, να τα ξαναγράψουν, τοποθετώντας ήρωες και ιστορίες στην σύγχρονη εποχή. Σκοπός του προγράμματος ήταν η υπενθύμιση, η σημασία και η ομορφιά των εθνικών αλλά και παραδοσιακών παραμυθιών του κόσμου. Η δημιουργία και ο επαναπροσδιορισμός. Τα παιδιά επίσης είχαν την ευκαιρία να βελτιώσουν τις γλωσσικές τους ικανότητες στα Αγγλικά και να εξοικειωθούν και με την χρήση των Τεχνολογιών των Πληροφοριών και των Επικοινωνιών. Το σημαντικότερο όλων όμως είναι ότι λόγω του δημόσιου χαρακτήρα του έργου ενισχύθηκε η αυτο-εκτίμησή τους και κατάφεραν να διαφύγουν από τα τετριμμένα της καθημερινής σχολικής πρακτικής.

Η προσπάθειά μας ολοκληρώθηκε με την κατασκευή ενός ηλεκτρονικού βιβλίου, όπου κάθε ομάδα ανέλαβε και την εικονογράφηση της ιστορίας που επέλεξε να μεταμορφώσει. Αυτό βρίσκεται στον υπερσύνδεσμο που ακολουθεί: